Shop by Brand: MediCom Toys
Be@rbrick Merry Green Christmas 2008: Clear Green Santa *Open/Complete*
Bearbrick Merry Green Christmas 2008: Clear Green Santa
Released in December 2008, these Santa themed figures were 50% scale, and available exclusively in stores owned by the Isetan and Mitsukoshi Groups in Japan. A portion of each purchase was donated to the Green Santa Fund. The figure comes open/complete, and in good condition.
| Weight | 3 oz |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6 × 1 in |
| Type | Action Figure |
|---|---|
| Character | Santa Claus |
| Brand | BE@RBRICK |
| Material | Plastic |
| Scale | 50% |
| Convention/Event | Isetan Exclusive |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Vintage | Yes |
| Time Period Manufactured | 2000-2009 |
| Series | Merry Green Christmas |
| Year Manufactured | 2008 |
| Color | Green |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Height | 35 mm |
| Age Level | 15+ |
| Unit Quantity | 1 |





















