Disney Pixar Toy Story: 25th Anniversary Buzz Lightyear (Ichiban Kuji Prize B) *Sealed*
Browse our items and enjoy safe, and secure checkout through eBay!
*eBay links contain affiliate information, which means we may receive a small commission if you make a purchase.
Related Post: What Are Japanese Kuji & How Do They Work?
Disney Pixar Toy Story: 25th Anniversary Buzz Lightyear (Ichiban Kuji Prize B)
In a collaboration between Disney & Bandai, these figures were released in 2020 as part of a Kuji campaign exclusive to Japan. Japanese Kuji (くじ) are Lottery Style contests wherein you have to purchase a “lottery ticket” to determine which figure you will receive from the set. The “Last Prize” figure is awarded once one of each prize has been given away. The person purchasing the ticket that corresponds to the last figure in the set also wins the “Last Prize”; ie one of each prize has been given away. There are generally multiples of each figure in a case (with the exception of the “Prize A/B” and the “Last Prize” figure), so the Last Prize does not correspond with purchasing the last remaining ticket.
The figure comes complete and still factory sealed in the box, and stands roughly 10 inches tall. The box does show a bit of wear due to age/storage, however it will still display fine if you choose to keep it sealed. The last picture (of the open figure) is from another listing we had, and is only shown to demonstrate what the contents look like; the actual figure is still sealed in the box.
| Weight | 38 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 8 in |
| UPC | 4573102596376 |
| Character/Story/Theme | Buzz Lightyear |
|---|---|
| Height | 10" |
| Brand | Bandai |
| Convention/Event | 25th Anniversary |
| Year | 2020 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Franchise | Pixar |
| Movie Title | Toy Story |

























