Naruto Shippuden: Naruto Uzumaki & Kurama Statue (Ichiban Kuji Prize A) *Open/Complete*
Browse our items and enjoy safe, and secure checkout through eBay!
*eBay links contain affiliate information, which means we may receive a small commission if you make a purchase.
Related Post: What Are Japanese Kuji & How Do They Work?
Banpresto Naruto Shippuden: Naruto Uzumaki & Kurama Statue (Ichiban Kuji Prize A)
Figure was released in July of 2009 as part of a Kuji campaign exclusive to Japan. Japanese Kuji (くじ) are Lottery Style contests wherein you have to purchase a “lottery ticket” to determine which figure you will receive from the set.
This figure arrived to us in sealed condition, however due to the sun damage to the box we did open it to inspect the figure. While there is heavy sun damage to the top and side of the box (please see photos), the figure is in great shape. The figure features Naruto and Kuram in an iconic pose, and stands roughly 8 inches tall. The clear plastic used for The Nine Tails does feel a bit tacky to the touch, but this is typical for the type of plastic used for this figure. You will receive the exact item in the pictures, these are not stock photos.
| Weight | 40 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 8 in |
| Packaging | Original (Opened) |
| Type | Statue |
|---|---|
| Franchise | Naruto Shippuden |
| Character | Naruto Uzumaki, Kurama, Nine Tails, |
| TV Show | Naruto Shippuden |
| Material | PVC |
| Brand | BANPRESTO |
| Theme | Anime & Manga |
| Convention/Event | Ichiban Kuji |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 2000-2009 |
| Year Manufactured | 2009 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Height | 8 in |
| Series | Banpresto |
| Box Number | A |
| Unit Quantity | 1 |











































