Star Wars Ichiban Kuji: R2-D2 Statue/Desk Organizer (Prize A) *Open/Complete*
Browse our items and enjoy safe, and secure checkout through eBay!
*eBay links contain affiliate information, which means we may receive a small commission if you make a purchase.
Related Post: What Are Japanese Kuji & How Do They Work?
Star Wars Ichiban Kuji: R2-D2 Statue/Desk Organizer (Prize A) *OPEN BOX ITEM*
Released in 2015 as part of a Kuji campaign, this figure was available exclusively in Japan. Japanese Kuji (くじ) are Lottery Style contests wherein you have to purchase a “lottery ticket” to determine which figure you will receive from the set. There are generally multiples of each figure in a case, with the exception of the “Prize A” and the “Last Prize” figures which are limited one per case.
Figure comes complete in an opened box, and stands roughly 7 inches tall. The figure displays as a statue but also features a flip-top and removeable compartment to serve as a desk organizer or hidden storage. The box does show some signs of wear due to age/storage, however it will still display fine if you choose to keep it boxed.
| Weight | 33 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 6 in |
| Packaging | Original (Opened) |
| UPC | 4983164124668 |
| Brand | Ichiban Kuji |
|---|---|
| Character | R2-D2 |
| Type | Statue |
| Height | 7" |
| Material | Plastic |
| Movie | IV:Star Wars |
| Year | 2015 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Franchise | Star Wars |
| Genre | Science Fiction & Horror |















































